حکم اعدام محیط‌بان دنا برای بار سوم تائید شد

حکم اعدام غلامحسین خالدی محیط‌بان منطقه حفاظت شده دنا، بعد از اینکه چند بار از سوی دیوان عالی کشور نقض شد، برای سومین بار از سوی دادگاه کیفری استان تائید شده است.

غلامحسین خالدی در تماس با خبرگزاری آنا از زندان مرکزی یاسوج از تائید حکم اعدام خود خبر داد و گفت: وکلای پرونده با اطلاع از این موضوع که حکم اعدام من برای بار سوم تائید شده در حال اعتراض به این پرونده هستند، با این حال سازمان و اداره محیط زیست استان به طور کلی فراموش کرده اند که محیط‌بانی در زندان روزگار می‌گذارند و حکم اعدامش برای چندمین بار تائید شده است.

وی با افشای بی اعتنایی مدیران محیط زیست نسبت به او و خانواده‌اش گفت: در حقیقت طی شش ماه گذشته هیچ کسی از سازمان محیط زیست به دیدنم نیامده و با من و خانواده ام هیچ ارتباطی نداشته اند. مدیران و مسئولان محیط زیست در یاسوج و تهران حتی یکبار جواب تلفن من را نمی دهند چون می دانند از زندان تماس می گیرم. با این حال در ملاقاتی که مسئولان حقوقی اداره محیط زیست با یکی دیگر از محیط بانان  در بند (اسعد تقی زاده) داشتند حاضر به ملاقات با من نشدند.

وی اضافه کرد: از خانواده ام خواسته شده که کسی برای پیگیری پرونده به این اداره مراجعه نکند وگرنه پرونده به ضرر من تمام می شود! نماینده حقوقی اداره و رئیس یگان اداره محیط زیست نیز حتی یکبار سراغی از من نگرفته اند و انگار من تبعیدی و محکوم توسط اداره محیط زیست هستم.

خالدی با اشاره به وضعیت روحی و روانی خود و خانواده اش اظهار کرد: خانواده ام از هم پاشیده، دخترم الان کلاس هشتم است در حالی که من فقط سوم ابتدایی او را به یادم می آورم. در این ایام زندان من شبیه به بیماران سرطانی بوده ام. در این سه چهار سال انگار برای شیمی درمانی به زندان آمده ام و هیچ کسی حتی از سازمان محیط زیست سراغی از ما نمی گیرد.

این محیط بان منطقه حفاظت شده دنا با تاکید بر اینکه دکتر اسماعیل کهرم که پیشتر پیگیر پرونده آنها بود دیگر سراغی نگرفته و گویا به خارج از کشور رفته است، گفت: با این حال در ایامی که پیگیر پرونده ما بود، با من مشکل پیدا کرد و من نمی دانم تا کی باید این چهار دیواری زندان را تحمل کنم.

به گزارش آنا، غلامحسین خالدی محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده دنا در کهگیلویه و بویراحمد از تاریخ 25 تیرماه سال 1389 تاکنون به اتهام قتل مرحوم «محمد پایه‌گذار» در زندان مرکزی شهر یاسوج بازداشت است. اگرچه تلاش هایی برای گرفتن رضایت از اولیای دم صورت گرفته اما وی همچنان در زندان مرکزی یاسوج است. همچنین  اسعد تقی زاده دیگر محیط‌بان منطقه دنا بیش از 5 سال پیش در پی درگیری مسلحانه محیط‌بانان با چند شکارچی در منطقه دنا مرتکب قتل شده و هم اینک در انتظار حکم اعدام یا رضایت اولیای دم در زندان است.

با این حال مقامات محیط زیست تاکید دارند این محیط‌بانان هم‌اینک در انتظار  حکم «استیذان» (صدور اذن قصاص از سوی رئیس قوه قضاییه) هستند و معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست یکی از اولویت‌های سازمان محیط زیست را «نجات محیط‌بانان و بهبود شرایط آن‌ها» عنوان کرده است.

بعد از دو حکم اعدامی که برای محیط‌بانان دنا صادر شده، شکار در منطقه افزایش یافته است؛ این در حالی است که محیط‌بانان به‌دلیل ترس از کشته‌شدن به دست شکارچیان، یا اعدام‌شدن پس از قتل شکارچیان غیرمجاز، دیگر رغبتی به محیط‌بانی ندارند و این در شرایطی است که بنا به استناد اطلاعات محیط‌بانان دنا در سه‌ سال گذشته چند هزار کل و بز در دنا شکار شده و جمعیت شکار روزبه‌روز در حال کاهش است.

Check Also

کرونا دلفین های صورتی را بازگرداند

کاهش سر و صدا، آرامش آب و بهبود شرایط برای جانوران، ظاهرا باعث شده که …