ایرانگرد نیوز

سدهای کردستان پلی برای توسعه گردشگری

  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان ضمن دعوت از سرمایه گذاران، بر توسعه گردشگری با استفاده از جاذبه‌ها و پتانسیل های گردشگری پیرامون سدها و دریاچه‌های استان تاکید کرد.

کامران خرم در گفت‌وگو با ایرانگردنیوز ضمن اشاره به توپوگرافی سدهای استان، اظهار کرد: سدها و دریاچه های استان کردستان با مناظر بی نظیر و جاذبه های خاصی که دارند، ظرفیت‌های بزرگی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری استان، به شمار می‌آیند.

وی با بیان اینکه از دیرباز پیرامون دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها ازجمله مناطقی بوده‌اند که تجمع جوامع انسانی در آن شکل گرفته است، گفت: تمایل مردم به پهنه های آبی طبیعی یا مصنوعی غیرقابل انکار بوده و سازه های آبی همواره پتانسیل کافی جهت جذب گردشگر را داشته‌اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ادامه داد: استفاده از سدهای کردستان با وجود تنوع، زیبایی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد زمینه ساز رشد صنعت گردشگری بوده و متعاقب آن، توسعه اقتصادی را به همراه داشته و می تواند باعث اشتغالزایی جمعی از شهروندان این استان را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

وی با بیان اینکه گردشگری آبی، ظرفیت زیادی برای ایجاد اثرات مثبت اقتصادی و اجتماعی دارد، افزود: این طرح علاوه بر رونق تولید، اشتغال و تنوع بخشیدن به اقتصاد منطقه می‌تواند در کنار کشاورزی برای اهالی روستاهای اطراف سدها منبع خوبی جهت درآمدزایی باشد.

خرم ادامه داد: استفاده بهینه از جذابیت‌های موجود گردشگری در حاشیه سدهای استان و ایجاد جذابیت‌های جدید در جهت توسعه گردشگری هماهنگ با طبیعت را می‌توان از آثار مثبت گردشگری در اطراف مخازن سدها برشمرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه گردشگری حاشیه سدهای کردستان دعوت کرد تا در راستای اعتلای صنعت گردشگری استان گامی مهم برداشته شود.

خرم در ادامه با اشاره به اهمیت استفاده بهینه از پتانسیل های گردشگری منحصربه‌فرد در استان، اظهار داشت: ویژگی‌های خاص و جاذبه های فراوانی درکردستان، بویژه در سدها و مناطق اطراف آن نهفته است و این خود موجب فراهم ساختن بستر طبیعی برای توسعه گردشگری در آنها است و تنها با سرمایه‌گذاری می‌توان به این مهم دست یافت.

وی گردشگری و گذراندن اوقات فراغت به شیوه‌ای جدید را نیاز جامعه کنونی عنوان کرد و افزود: امروزه گردشگری در دنیا یکی از منابع درآمد و از عوامل موثر در تبادلات فرهنگی بین استان‌ها و حتی کشورهای دیگر به شمار می‌آید و به عنوان گسترده‌ترین صنعت خدماتی جهان حائز اهمیت ویژه می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت آب منطقه ای کردستان عملیات مطالعاتی چهار سد قشلاق، گاران، امیرآباد و رمشت را به اتمام رسانده و مدل مالی و لکه های مستعد گردشگری برای فعالیت های مرتبط در این سدها مشخص شده است.

وی در پایان با بیان اینکه سدهای زیویه، عباس آباد و بانه نیز برای مطالعه در زمینه گردشگری در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مطالعات گردشگری این سدها هم به پایان برسد.

 

خروج از نسخه موبایل